The 100th AHSAA State Track Championships came to a close over the weekend for Classes 1A-3A at Cullman High School and 4A-7A at Gulf Shores.
Several Montgomery-area participants placed during the championships with some taking home the state title. Montgomery Academy placed fifth for the boys and girls team with two state champions.
Here is a full list of winners from the River Region. The athletes are ordered by how they finished the season in state rankings: Girls Girls Shot Put
1st Isabella Johnson 12th Grade Montgomery Academy 40’-0.50”
Girls Discus Throw
2nd Isabella Johnson 12th Grade Montgomery Academy 125’-09”
Girls Javelin Throw
3rd Isabella Johnson 12th Montgomery Academy 112’-00”
Girls 100 Meter Dash
1st Somer Rone 10th Park Crossing 12.01 Girls 200 Meter Dash
1st Somer Rone 10th Park Crossing 24.62 Girls 100 Meter Hurdles
1st Haylei Mason 11th Catholic - Montgomery 15.07 Girls Javelin
2nd Ally Orr 11th Grade Elmore County 124’-11” Girls Long Jump
3rd Tamera Campbell 12th Brewbaker Tech 16’-06.75” Girls 100 Meter Dash
2nd Ariyana Motley 9th Billingsley 13.02 Boys
Boys High Jump
1st Skyler Stovall 11th Grade Montgomery Academy 6’-06.00” Boys 800 Meter Run
1st Matthew Blake 12th Trinity Presbyterian School 1:54.21
Boys 1,600 Meter Run
1st Matthew Blake 12th Trinity Presbyterian School 4:32.62
Boys 100 Meter Dash
3rd Laquenton Underwood 12th Carver Montgomery 10.76
Boys Triple Jump
2nd Kevin Honer 12th Grade Brewbaker Tech 44’-07.00” Boys 100 Meter Dash
3rd Julian Fenderson 11th Brewbaker Tech 10.86
Boys 400 Meter Dash
3rd Ari Bowman 12th Alabama Christian 50.12
Boys 4x400 Meter Relay
3rd Montgomery Academy 3:30.59
Bobby Bradford, Eli Jernigan, Jackson McIntyre, Rick McBride III
Boys Long Jump
3rd Kyle Boice 10 Billingsley 20’-2.00” Girls Girls Shot Put
1st Isabella Johnson 12th Grade Montgomery Academy 40’-00.50”
Finishes Season Tied for 1st All Classifications Girls Discus Throw
2nd Isabella Johnson 12th Grade Montgomery Academy 125’-09”
Finishes Season in 7th All Classifications Girls Javelin Throw
3rd Isabella Johnson 12th Montgomery Academy 112’-00”
Finishes Season in 34th All Classifications
Girls 100 Meter Dash
1st Somer Rone 10th Park Crossing 12.01
Finishes Season in 4th All Classifications
Girls 200 Meter Dash
1st Somer Rone 10th Park Crossing 24.62
Finishes Season in 4th All Classifications Girls 100 Meter Hurdles
1st Haylei Mason 11th Catholic - Montgomery 15.07
Finishes Season in 6th All Classifications Girls Javelin
2nd Ally Orr 11th Grade Elmore County 124’-11”
Finishes Season in 10th All Classifications
Girls Long Jump
3rd Tamera Campbell 12th Brewbaker Tech 16’-06.75”
Finishes Season in 27th All Classifications
Girls 100 Meter Dash
2nd Ariyana Motley 9th Billingsley 13.02
Finishes Season Tied for 198th All Classifications
Boys
Boys High Jump
1st Skyler Stovall 11th Grade Montgomery Academy 6’-06”
Finishes Season in a 13-way Tie for 3rd All Classifications
Boys 800 Meter Run
1st Matthew Blake 12th Trinity Presbyterian School 1:54.21
Finishes Season in 7th All Classifications
Boys 1,600 Meter Run
1st Matthew Blake 12th Trinity Presbyterian School 4:32.62
Finishes Season in 80th All Classifications
Boys 100 Meter Dash
3rd Laquenton Underwood 12th Carver Montgomery 10.76
Finishes Season in a 3-way Tie for 9th All Classifications
Boys Triple Jump
2nd Kevin Honer 12th Grade Brewbaker Tech 44’-07”
Finishes Season in 22nd All Classifications
Boys 100 Meter Dash
3rd Julian Fenderson 11th Brewbaker Tech 10.86
Finishes Season in 28nd All Classifications
Boys 400 Meter Dash
3rd Ari Bowman 12th Alabama Christian 50.12
Finishes Season in 35th All Classifications
Boys 4x400 Meter Relay
3rd Montgomery Academy 3:30.59
Bobby Bradford, Eli Jernigan, Jackson McIntyre, Rick McBrideIII
Finishes Season in 41st All Classifications
Boys Long Jump
3rd Kyle Boice 10th Billingsley 20’-2”
Finishes Season tied for 200th All Classifications
This article originally appeared on Montgomery Advertiser: How River Region athletes performed at the high school track and field state championships
Comments / 0