The Alabama High School Athletic Association announced new classifications and areas for the 2025 and 2026 seasons on Thursday.
Here's the new classifications and areas for teams across the state:
Class 7A
Area 1
Alma Bryant
Baker
Davidson
Mary G. Montgomery
Area 2
Daphne
Fairhope
Foley
Robertsdale
Area 3
Dothan
Enterprise
JAG
The Montgomery Academy
Area 4
Auburn
Central-Phenix City
Opelika
Smiths Station
Area 5
Hillcrest-Tuscaloosa
Prattville
Thompson
Tuscaloosa County
Area 6
Hewitt Trussville
Hoover
Oak Mountain
Vestavia Hills
Area 7
Albertville
Grissom
Huntsville
Sparkman
Area 8
Austin
Bob Jones
Florence
James Clemens
Class 6A
Area 1
Murphy
Saraland
St. Paul's
Theodore
Area 2
Baldwin
Gulf Shores
Spanish Fort
Area 3
Park Crossing
Pike Road
Russell County
Area 4
Percy Julian
Stanhope Elmore
Wetumpka
Area 5
Benjamin Russell
Calera
Chilton County
Area 6
Brookwood
Central-Tuscaloosa
Northridge
Paul W. Bryant
Area 7
Bessemer City
Helena
Hueytown
McAdory
Area 8
Briarwood Christian
Chelsea
Pelham
Spain Park
Area 9
AH Parker
Homewood
Minor
PD Jackson-Olin
Area 10
Huffman
Mountain Brook
Woodlawn
Area 11
Oxford
Pell City
Shades Valley
Area 12
Clay-Chalkville
Gardendale
Pinson Valley
Area 13
Cullman
Hartselle
Jasper
Mortimer Jordan
Area 14
Fort Payne
Gadsden City
Southside
Area 15
Athens
Columbia
Decatur
Muscle Shoals
Area 16
Buckhorn
Hazel Green
Lee
Mae Jemison
Randolph
Class 5A
Area 1
Bayside Academy
BC Rain
Elberta
St. Michael Catholic
Area 2
Citronelle
Faith Academy
LeFlore Magnet
UMS-Wright Preparatory School
Vigor
Area 3
Andalusia
Charles Henderson
Greenville
Area 4
Carroll
Eufaula High
Headland
Area 5
Booker T. Washington Magnet
Demopolis
Marbury
Area 6
Brewbaker Tech Magnet
Holtville
Area 7
Beauregard
Sylacauga
Valley
Area 8
Indian Springs
Montevallo
Northside
Shelby County
Area 9
Center Point
GW Carver-Birmingham
John Carroll Catholic
Ramsay IB
Area 10
Leeds
Moody
Springville
St. Clair
Area 11
Jacksonville
Lincoln
Westbrook Christian
Area 12
Boaz
Crossville
Douglas
Area 13
Arab
Guntersville
Scottsboro
Area 14
AP Brewer
Fairview
West Point
Area 15
Lawrence County
Priceville
Russellville
Area 16
East Limestone
Westminster Christian Academy
Class 4A
Area 1
Orange Beach
Satsuma
St. Lukes
Area 2
Bullock County
Dale County
Geneva
New Brockton
Pike County
Area 3
Booker T. Washington - Tuskegee
LAMP
Montgomery Catholic
Saint James
Trinity Presbyterian
Area 4
American Christian Academy
Fultondale
Holt
Westminster School at Oak Mountain
Area 5
Anniston
Cleburne County
Munford
Talladega
White Plains
Area 6
Cherokee County
Etowah
Hokes Bluff
New Hope
Oneonta
Area 7
Danville
Madison County
St. John Paul II Catholic School
West Limestone
West Morgan
Area 8
Brooks
East Lawrence
Haleyville
Hamilton
Mars Hill Bible
Class 1A-3A
Area 1
Bayshore Christian
Cottage Hill Christian
Mobile Christian
Thomasville
Washington County
Area 2
Barbour County
GW Long
Houston
Northside Methodist
Pike Liberal Arts
Providence Christian
Area 3
Alabama Christian Academy
Autauga Academy
Autaugaville
Glenwood
Lee-Scott Academy
Prattville Christian
Area 4
Breakthrough Charter School
Cornerstone Schools of Alabama
Holy Family Cristo Rey Catholic High
Holy Spirit Catholic
The Altamont school
Tuscaloosa Academy
Area 5
Childersburg
Faith Christian
Saks
The Donoho School
Weaver
Area 6
Coosa Christian
Glencoe
JB Pennington
Saint Bernard Prep
Susan Moore school
Area 7
Alabama School of Cyber Technology and Engineering
Collinsville
Geraldine
Sylvania
Whitesburg Christian Academy
Area 8
Clements
Elkmont
Madison Academy
Tanner
Tharptown
Comments / 0