Norfolk Academy’s Lizzie Adams battles Steward’s Annika Yaratha for the ball during Friday, May 10, 2024, night’s TCIS Tournament championship game in girls soccer. Stephen M. Katz/The Virginian-Pilot/TNS VISAA tournaments Baseball Division I
Monday, May 13
Play-in game
#9 Bishop O’Connell at #8 Potomac School
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#1 Miller School of Albemarle has a first-round bye.
#5 Cape Henry at #4 Norfolk Academy, 4:30 p.m.
#6 Collegiate at #3 Paul VI, 5:30 p.m.
#7 St. Anne’s-Belfield at #2 Benedictine, 4:30 p.m.
Division II
Monday, May 13
Play-in game
#9 Fredericksburg Christan at #8 North Cross, 4:45 p.m.
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#1 Highland School has a first-round bye.
#5 Steward at #4 Atlantic Shores Christian
#6 Virginia Episcopal at # Nansemond-Suffolk Academy
#7 Isle of Wight Academy at #2 Greenbrier Christian
Division III
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Blessed Sacrament Huguenot at #1 Walsingham Academy
#5 Amelia Academy at #4 Brunswick Academy
#6 Grace Christian of Mechanicsville at #3 Kenston Forest
#7 Broadwater Academy at #2 Southampton Academy, 4:30 p.m.
_________
Softball Division I
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Flint Hill at #1 Bishop O’Connell
#5 Paul VI at #4 Trinity Episcopal
#6 Bishop Ireton at #3 St. Catherine’s
#7 St. Gertrude at #2 Potomac School
Division II
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Atlantic Shores Christian at #1 Nansemond-Suffolk Academy
#5 Miller School of Albemarle at #4 Christchurch
#6 Cape Henry at #3 Fredericksburg Christian
#7 Seton School at #2 Isle of Wight Academy
Division III
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Quantico at #1 Brunswick Academy
#5 Southampton Academy at #4 Broadwater Academy, 4:30 p.m.
#6 Hampton Christian at #3 Kenston Forest
#7 Fuqua at #2 Greenbrier Christian
_________
Boys lacrosse
Division I
Saturday, May 11
First round
#9 Episcopal 15, #8 St. Stephen’s & St. Agnes 11
#5 Blue Ridge 14, #12 Woodberry Forest 4
#6 Norfolk Academy 13, #11 Catholic 9
#7 Potomac School 9, #10 St. Christopher’s 3
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#9 Episcopal at #1 Paul VI, 6 p.m.
#12 Woodberry Forest at #5 Blue Ridge, 4 p.m.
#6 Norfolk Academy at #3 St. Anne’s-Belfield, 5 p.m.
#7 Potomac School at #2 Collegiate, 4:30 p.m.
Division II
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Trinity Christian at #1 Nansemond-Suffolk Academy, 4 p.m.
#5 Trinity at Meadow View at #4 Norfolk Collegiate, 4 p.m.
#6 Seton at #3 Virginia Episcopal, 5 p.m.
#7 Covenant at #2 North Cross, 5:15 p.m.
_________
Girls lacrosse Division I
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 St. Catherine’s at #1 St. Anne’s-Belfield, 4:30 p.m.
#5 Collegiate at #4 Potomac School
#6 Paul VI at #3 Bishop Ireton
#7 Trinity Episcopal at #2 St. Stephen’s & St. Agnes
Division II
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Steward at #1 Covenant
#5 Norfolk Collegiate at #4 Nansemond-Suffolk Academy
#6 Highland at #3 Virginia Episcopal
#7 Fredericksburg Academy at #2 Cape Henry
_________
Girls soccer Division I
Monday, May 13
First round
#1 Trinity Christian, #2 Collegiate, #3 Norfolk Academy and #4 Catholic have first-round byes.
#9 St. John Paul the Great at #8 St. Anne’s-Belfield, 4:30 p.m.
#12 Seton at #5 Trinity Episcopal
#11 St. Gertrude at #6 Oakcrest
#10 St. Catherine’s at #7 Cape Henry
Division II
Monday, May 13
First round
#1 Covenant, #2 Christchurch, #3 Fredericksburg Christian and #4 Steward have first-round byes
#9 Atlantic Shores at #8 Highland School
#12 Hampton Roads Academy at #5 Virginia Academy, 4:15 p.m
#11 Trinity at Meadow View at #6 Eastern Mennonite, 4:30 p.m.
#10 Virginia Episcopal at #7 Veritas School
Division III
Monday, May 13
First round
#1 New Covenant, #2 Grace Christian of Mechanicsville, #3 StoneBridge and #4 Timberlake Christian have first-round byes.
#9 Grove Christian at #8 Carmel
#12 Carlisle at #5 Grace Christian of Staunton
#11 Wakefield Country Day at #6 Chelsea Academy, 5:30 p.m.
#10 Westover Academy at #7 Richmond Christian, 4 p.m.
_________
Boys tennis Division I
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Woodberry Forest at #1 Collegiate
#5 Paul VI at #4 Potomac
#6 Norfolk Academy at #3 Bishop Ireton
#7 St. Anne’s-Belfield at #2 St. Christopher’s
Division II
Tuesday, May 14
Quarterfinals
#8 Trinity Christian at #1 North Cross
#5 Hampton Roads Academy at #4 Highland
#6 Veritas School at #3 Seton
#7 Norfolk Collegiate vs. #2 Covenant (at Pen Park in Charlottesville)
Comments / 0