PARIS (AP) — The 2024 Olympics are underway. The United States led the medal standings after the fourth day of competition with host France second, but more winners will join the list every day from July 27-Aug. 11. See which countries lead the medal count and the highlights in today’s schedule. Below is a list of all the medal winners, day by day.
Wednesday, July 31
GYMNASTICS MEN’S ALL AROUND
Gold: Shinnosuke Oka, Japan
Silver: Zhang Boheng, China
Bronze: Xiao Ruoteng, China
CANOE WOMEN’S SINGLE
Gold: Jessica Fox, Australia
Silver: Elena Lilik, Germany
Bronze: Evy Leibfarth, United States.
CYCLING BMX FREESTYLE
WOMEN’S PARK Gold: Deng Yawen, China
Silver: Perris Benegas, United States
Bronze: Natalya Diehm, Australia
MEN’S PARK Gold: Jose Torres Gil, Argentina
Silver: Kieran Darren David Reilly, Britain
Bronze: Anthony Jean Jean, France
DIVING SYNCHRONIZED 10-METER PLATFORM
WOMEN Gold: Chen Yuxi and Quan Hongchan, China
Silver: Jo Jin Mi and Kim Mi Rae, North Korea
Bronze: Andrea Spendolini Sirieix and Lois Toulson, Britain
FENCING MEN’S SABRE TEAM
Gold: South Korea
Silver: Hungary
Bronze: France
JUDO WOMEN’S 70KG
Gold: Barbara Matic, Croatia
Silver: Miriam Butkereit, Germany
Bronze: Michaela Polleres, Austria, and Gabriella Willems, Belgium
MEN’S 90KG Gold: Lasha Bekauri, Georgia
Silver: Sanshiro Murao, Japan
Bronze: Maxime-Gael Ngayap Hambou, France, and Theodoros Tselidis, Greece
ROWING MEN’S QUADRUPLE SCULLS
Gold: Netherlands (Lennart van Lierop, Finn Florijn, Tone Wieten, Koen Metsemakers)
Silver: Italy (Luca Chiumento, Luca Rambaldi, Andrea Panizza, Giacomo Gentili)
Bronze: Poland (Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Miroslaw Zietarski, Fabian Baranski)
WOMEN’S QUADRUPLE SCULLS Gold: Britain (Lauren Henry, Hannah Scott, Lola Anderson, Georgina Brayshaw)
Silver: Netherlands (Laila Youssifou, Bente Paulis, Roos de Jong, Tessa Dullemans)
Bronze: Germany (Maren Voelz, Tabea Schendekehl, Leonie Menzel, Pia Greiten)
SWIMMING WOMEN’S 100M FREESTYLE
Paris Olympics
The men’s Olympic triathlon has been postponed over Seine water quality concerns. Read more here. Take a look at everything else to watch on Day 4. See AP’s top photos from the 2024 Paris Olympics here. Olympic schedule of events and follow all of AP’s coverage of the Summer Games. Here is a link to the Olympic medal tracker. Sign up for our daily Postcards from Paris newsletter. Gold: Sarah Sjoestroem, Sweden
Silver: Torri Huske, United States
Bronze: Siobhan Haughey, Hong Kong
WOMEN’S 1,500M FREESTYLE Gold: Katie Ledecky, United States
Silver: Anastasiia Kirpichnikova, France
Bronze: Isabel Gose, Germany
MEN’S 100M FREESTYLE Gold: Pan Zhanle, China
Silver: Kyle Chalmers, Australia
Bronze: David Popovici, Romania
MEN’S 200M BREASTSTROKE Gold: Leon Marchand, France
Silver: Zac Stubblety-Cook, Australia
Bronze: Caspar Corbeau, Netherlands
MEN’S 200M BUTTERFLY Gold: Leon Marchand, France
Silver: Kristof Milak, Hungary
Bronze: Ilya Kharun, Canada
SHOOTING WOMEN’S TRAP
Gold: Adriana Ruano, Guatemala
Silver: Silvana Maria Stanco, Italy
Bronze: Penny Smith, Australia
TRIATHLON WOMEN
Gold: Cassandre Beaugrand, France
Silver: Julie Derron, Switzerland
Bronze: Beth Potter, Britain
MEN Gold: Alex Yee, Britain
Silver: Hayden Wilde, New Zealand
Bronze: Leo Bergere, France
Tuesday, July 30 FENCING WOMEN’S EPEE TEAM
Gold: Italy
Silver: France
Bronze: Poland
GYMNASTICS WOMEN’S TEAM
Gold: United States
Silver: Italy
Bronze: Brazil
JUDO WOMEN’S 63KG
Gold: Andreja Leški, Slovenia
Silver: Prisca Awiti Alcaraz, Mexico
Bronze: Clarisse Agbegnenou, France and Laura Fazliu, Kosovo
MEN’S 81KG Gold: Takanori Nagase, Japan
Silver: Tato Grigalashvili, Georgia
Bronze: Lee Joon-hwan, South Korea and Somon Makhmadbekov, Tajikistan
RUGBY SEVENS WOMEN’S
Gold: New Zealand
Silver: Canada
Bronze: United States
SHOOTING MIXED TEAM 10M AIR PISTOL
Gold: Zorana Arunovic and Damir Mikec, Serbia
Silver: Sevval Ilayda Tarhan and Yusef Dikec, Turkey
Bronze: Manu Bhaker and Sarabjot Singh, India
MEN’S TRAP Gold: Nathan Hales, Britain
Silver: Qi Ying, China
Bronze: Jean Pierre Brol, Guatemala
SWIMMING WOMEN’S 100M BACKSTROKE
Gold: Kaylee McKeown, Australia
Silver: Regan Smith, United States
Bronze: Katharine Berkoff, United States
MEN’S 800M FREESTYLE Gold: Daniel Wiffen, Ireland
Silver: Bobby Finke, United States
Bronze: Gregorio Paltrinieri, Italy
MEN’S 4x200M FREESTYLE RELAY
Gold: Britain
Silver: United States
Bronze: Australia
TABLE TENNIS MIXED DOUBLES
Gold: Wang Chuqin and Sun Yingsha, China
Silver: Ri Jong-sik and Kim Kum-yong, North Korea
Bronze: Lim Jong-hoon and Shin Yu-bin, South Korea
Monday, July 29 ARCHERY MEN’S TEAM
Gold: South Korea
Silver: France
Bronze: Turkey
ARTISTIC GYMNASTICS MEN’S TEAM
Gold: Japan
Silver: China
Bronze: United States
CANOE SLALOM MEN’S CANOE SINGLE
Gold: Nicolas Gestin, France
Silver: Adam Burgess, Britain
Bronze: Matej Benus, Slovakia
CYCLING MOUNTAIN BIKE MEN’S CROSS-COUNTRY
Gold: Tom Pidcock, Britain
Silver: Victor Koretzky, France
Bronze: Alan Hatherly, South Africa
DIVING MEN’S SYNCHRONIZED 10M PLATFORM
Gold: Lian Junjie and Yang Hao, China
Silver: Tom Daley and Noah Williams, Britain
Bronze: Rylan Wiens and Nathan Zsombor-Murray, Canada
EQUESTRIAN EVENTING TEAM
Gold: Britain
Silver: France
Bronze: Japan
FENCING WOMEN’S SABER INDIVIDUAL
Gold: Manon Apithy-Brunet, France
Silver: Sara Balzer, France
Bronze: Olga Kharlan, Ukraine
MEN’S FOIL INDIVIDUAL Gold: Cheung Ka Long, Hong Kong
Silver: Filippo Macchi, Italy
Bronze: Nick Itkin, United States
JUDO WOMEN’S 57KG
Gold: Christa Deguchi, Canada
Silver: Mimi Huh, South Korea
Bronze: Sarah Leonie Cysique, France and Haruka Funakubo, Japan
MEN’S 73KG Gold: Hidayat Heydarov, Azerbaijan
Silver: Joan-Benjamin Gaba, France
Bronze: Soichi Hashimoto, Japan and Adil Osmanov, Moldova
SHOOTING WOMEN’S 10M AIR RIFLE
Gold: Ban Hyo-jin, South Korea
Silver: Huang Yuting, China
Bronze: Audrey Gogniat, Switzerland
MEN’S 10M AIR RIFLE Gold: Sheng Lihao, China
Silver: Victor Lindgren, Sweden
Bronze: Miran Maricic, Croatia
SKATEBOARDING Gold: Yuto Horigome, Japan
Silver: Jagger Eaton, United States
Bronze: Nyjah Huston, United States
SWIMMING WOMEN’S 100M BREASTSTROKE
Gold: Tatjana Smith, South Africa
Silver: Tang Qianting, China
Bronze: Mona McSharry, Ireland
WOMEN’S 200M FREESTYLE Gold: Mollie O’Callaghan, Australia
Silver: Ariarne Titmus, Australia
Bronze: Siobhan Bernadette Haughey, Hong Kong
WOMEN’S 400M INDIVIDUAL MEDLEY Gold: Summer McIntosh, Canada
Silver: Katie Grimes, United States
Bronze: Emma Weyant, United States
MEN’S 100M BACKSTROKE Gold: Thomas Ceccon, Italy
Silver: Xu Jiayu, China
Bronze: Ryan Murphy, United States
MEN’S 200M FREESTYLE Gold: David Popovici, Romania
Silver: Matthew Richards, Britain
Bronze: Luke Hobson, United States
Sunday, July 28 ARCHERY WOMEN’S TEAM
Gold: South Korea
Silver: China
Bronze: Mexico
CANOE SLALOM WOMEN’S KAYAK SINGLE
Gold: Jessica Fox, Australia
Silver: Klaudia Zwolinska, Poland
Bronze: Kimberley Woods, Britain
CYCLING MOUNTAIN BIKE WOMEN’S CROSS-COUNTRY
Gold: Pauline Ferrand-Prevot, France
Silver: Haley Batten, United States
Bronze: Jenny Rissveds, Sweden
FENCING WOMEN’S FOIL INDIVIDUAL
Gold: Lee Kiefer, United States
Silver: Lauren Scruggs, United States
Bronze: Eleanor Harvey, Canada
JUDO WOMEN’S 52KG
Gold: Diyora Keldiyorova, Uzbekistan
Silver: Distria Krasniqi, Kosovo
Bronze: Larissa Pimenta, Brazil and Amandine Buchard, France
MEN’S 66KG Gold: Hifumi Abe, Japan
Silver: Willian Lima, Brazil
Bronze: Gusman Kyrgyzbayev, Kazakhstan and Denis Vieru, Moldova
SHOOTING MEN’S 10M AIR PISTOL
Gold: Xie Yu, China
Silver: Federico Nilo Maldini, Italy
Bronze: Paolo Monna, Italy
SWIMMING MEN’S 400M INDIVIDUAL MEDLEY
Gold: Léon Marchand, France
Silver: Tomoyuki Matsushita, Japan
Bronze: Carson Foster, United States
WOMEN’S 100M BUTTERFLY Gold: Torri Huske, United States
Silver: Gretchen Walsh, United States
Bronze: Zhang Yufei, China
SHOOTING WOMEN’S 10M AIR PISTOL
Gold: Oh Ye-jin, South Korea
Silver: Kim Ye-ji, South Korea
Bronze: Manu Bhaker, India
SKATEBOARDING WOMEN’S STREET
Gold: Coco Yoshizawa, Japan
Silver: Liz Akama, Japan
Bronze: Rayssa Leal, Brazil
Saturday, July 27 CYCLING MEN’S INDIVIDUAL TIME TRIAL
Gold: Remco Evenepoel, Belgium
Silver: Filippo Ganna, Italy
Bronze: Wout van Aert, Belgium
WOMEN’S INDIVIDUAL TIME TRIAL Gold: Grace Brown, Australia
Silver: Anna Henderson, Britain
Bronze: Chloe Dygert, United States
DIVING WOMEN’S SYNCHRONIZED 3M SPRINGBOARD
Gold: Chang Yani and Chen Yiwen, China
Silver: Sarah Bacon and Kassidy Cook, United States
Bronze: Yasmin Harper and Scarlett Mew Jensen, Britain
FENCING WOMEN’S EPEE INDIVIDUAL
Gold: Vivian Kong, Hong Kong
Silver: Auriane Mallo-Breton, France
Bronze: Eszter Muhari, Hungary
MEN’S SABER INDIVIDUAL Bronze: Luigi Samele, Italy
JUDO WOMEN 48KG
Gold: Natsumi Tsunoda, Japan
Silver: Baasankhuu Bavuudori, Mongolia
Bronze: Shirine Boukli, France, and Tara Babulfath, Sweden
MEN 60KG Gold: Yeldos Smetov, Kazakhstan
Silver: Luka Mkheidze, France
Bronze: Ryuju Nagayama, Japan and Francisco Garrigos, Spain
RUGBY SEVENS Gold: France
Silver: Fiji
Bronze: South Africa
SHOOTING 10M AIR RIFLE MIXED TEAM
Gold: Huang Yuting and Sheng Lihao, China
Silver: Keum Ji-hyeon and Park Ha-jun, South Korea
Bronze: Alexandra Le and Islam Satpayev, Kazakhstan
SWIMMING MEN’S 400M FREESTYLE
Gold: Lukas Maertens, Germany
Silver: Elijah Winnington, Australia
Bronze: Kim Woo-min, South Korea
MEN’S 4X100M FREESTYLE RELAY Gold: United States
Silver: Australia
Bronze: Italy
WOMEN’S 400M FREESTYLE Gold: Ariarne Titmus, Australia
Silver: Summer McIntosh, Canada
Bronze: Katie Ledecky, United States
WOMEN’S 4X100M FREESTYLE RELAY Gold: Australia
Silver: United States
Bronze: China
▶ See other events still in progress
___ AP Olympics: https://apnews.com/hub/2024-paris-olympic-games
Comments / 0